KYSELINA HYALURONOVÁ: MÝTY A FAKTA

Kyselina hyaluronová se v posledních letech stala tak oblíbenou, že o ní už přinejmenším slyšel snad každý. A rozhodně si své postavení vydobyla právem!

Proč? Na to je jednoduchá odpověď: kyselina hyaluronová dokáže výjimečně účinně zadržovat vodu, má bezkonkurenční hydratační vlastnosti, a kromě toho se přirozeně nachází v lidském těle, takže je bezpečná pro všechny včetně osob s citlivou pletí.

S nárůstem popularity ovšem zároveň zaplavila internet spousta dezinformací. Nenechte se jimi zmást. Připravili jsme pro vás sedm nejčastějších mýtů o kyselině hyaluronové, kterým nemá smysl věřit:

MÝTUS PRVNÍ: Kyselina hyaluronová je exfoliant.

Ne každá kyselina má exfoliační účinky. Kyselina hyaluronová má nízké pH a díky tomu se technicky řadí mezi kyseliny; nefunguje ale stejně jako alfa (glykolová, mléčná) nebo beta (salicylová) hydroxykyseliny, které zároveň působí jako exfolianty.

Místo toho je známá svou unikátní schopností zadržovat vlhkost a funguje jako vysoce účinná hydratační složka. Když si odmyslíme pH, kyselina hyaluronová vlastně vůbec není tím, co bychom nazvali tradiční kyselinou: hydratuje, doplňuje pokožce zásoby vody, zjemňuje a navrací jí objem.

MÝTUS DRUHÝ: Kyselina hyaluronová a hyaluronát sodný jsou jedno a totéž.

Jedná se o dvě různé látky, které se navzájem podobají. Obě výjimečně dobře zadržují vodu, hyaluronát sodný je ale uměle získávaná sůl kyseliny hyaluronové. Má nižší molekulární hmotnost než jeho přirozeně se vyskytující příbuzná a díky tomu proniká hlouběji do pokožky a hydratuje ještě účinněji.

Obě ingredience jsou součástí hyaluronového komplexu 4+2, který jsme vyvinuli pro naše Intenzivní hydratační sérum s kyselinou hyaluronovou z řady High Potency Classics. Díky tomu sérum okamžitě a dlouhodobě hydratuje, zvláčňuje, redukuje vzhled jemných linek i vrásek a doplňuje pleti nezbytné zásoby vody.

MÝTUS TŘETÍ: Hladina kyseliny hyaluronové v těle se časem nemění.

Zásoba kyseliny hyaluronové v lidském organismu klesá nepřímo úměrně věku. A ještě nepříjemnější je, že tento proces začíná už po dvacítce. Podle renomovaného vědeckého časopisu Journal of the American Academy of Dermatology má člověk kolem padesáti let věku přibližně poloviční koncentraci kyseliny hyaluronové oproti původnímu stavu.

Za jejím úbytkem stojí nejen přirozený proces stárnutí, ale také vnější faktory, které ho navíc dokážou značně urychlit. Změnám pleti způsobeným životním stylem a prostředím přezdíváme vnější stárnutí. Zásadním způsobem na něm participuje kouření, znečištění ovzduší nebo například poškození způsobené UV zářením. Lokální aplikace kyseliny hyaluronové se tak pro udržení zdravé, mladistvě vypadající pokožky stává v podstatě nezbytnou.

MÝTUS ČTVRTÝ: Kyselinu hyaluronovou je potřeba aplikovat na suchou pleť.

Kyselina hyaluronová na sebe váže a zadržuje vodu, proto by se měla vždy aplikovat naopak na pleť navlhčenou. Podle ředitelky pro vzdělávání v Perricone MD Rosalby Martone působí kyselina hyaluronová při použití na suchou pleť jako magnet. „Spojí se s vodou uloženou hlouběji v kůži a vytáhne ji na povrch. To pak vede k dehydrataci hlubších vrstev pokožky.“

Pokud si naopak pleť před použitím přípravku s kyselinou hyaluronovou navlhčíte, absorbuje a zadrží přebytečnou vodu a nebude ji ubírat vám. Z tohoto důvodu je aplikace na navlhčenou pleť výrazně efektivnější a umožňuje vám naplno čerpat z jejích výjimečných hydratačních schopností.

MÝTUS PÁTÝ: Všechny formy kyseliny hyaluronové fungují stejně.

Kyselina hyaluronová existuje v mnoha podobách, které se liší svou molekulární hmotností. Molekuly s nízkou hmotností jsou menší a dokážou tak proniknout do hlubších vrstev pokožky, zatímco molekuly s vyšší hmotností zůstávají těsně pod povrchem a posilují přirozenou lipidovou bariéru.

Nejlepších výsledků tak dosáhnete s produkty, které v sobě kombinují kyselinu hyaluronovou ve více formách. Takové je třeba naše Intenzivní hydratační sérum s kyselinou hyaluronovou s unikátním hyaluronovým komplexem 4+2, který kombinuje čtyři různé formy a dva stavební bloky kyseliny hyaluronové v jednom. Právě díky tomu poskytuje pleti výjimečnou úroveň hydratace, která je nejen okamžitá, ale zároveň dlouhodobá.

MÝTUS ŠESTÝ: Kyselina hyaluronová není pro vegany.

Kyselina hyaluronová byla poprvé popsána v prvních polovině 30. let 20. století. V té době ji vědci skutečně získávali extrakcí ze zvířecích tkání včetně kohoutích hřebínků. Dnes se však v celé řadě produktů, včetně našeho vysoce účinného High Potency Classics Intenzivního hydratačního séra, používá veganská verze kyseliny hyaluronové, získávaná fermentací z neživočišných přírodních zdrojů.

MÝTUS SEDMÝ: Kyselina hyaluronová pomáhá jen osobám, které trpí na suchou pokožku.

Kyselina hyaluronová je perfektní pro všechny typy pleti. Dokonce i pro mastící se pleť se sklonem k tvorbě akné. Rozšířená představa, že mastná pleť nepotřebuje další hydrataci, je zcela mylná.

Nadbytek kožního mazu ve skutečnosti nejpravděpodobněji způsobuje nerovnováha pH. Mastná pleť bude pravděpodobně nadměrně kyselá, vysušená pokožka zase nejspíše příliš zásaditá. Ať už má ovšem vaše pleť blíž k jednomu či druhému extrému, řešení je vždy stejné: dodat jí hydrataci, ustálit její hladinu, a díky tomu vrátit pH zpět do rovnováhy.

Pro udržení hladiny hydratace jsou přípravky s kyselinou hyaluronovou ideální, protože usnadňují pokožce vstřebávat a zadržovat vodu – a ta se díky tomu postupem času stává hebčí, pevnější a pružnější.

Nenechte se zbytečně mást mýty a polopravdami! Kyselina hyaluronová zcela přirozeně hraje v lidském těle zásadní roli a její lokální aplikace dokáže pleti nebývale prospět. Není to jen nějaká „módní záležitost“: pozornost, které se jí dostává, si rozhodně zasluhuje. A není divu, že se o ní všude mluví: kyselinu hyaluronovou je totiž těžké nemilovat.