Co jsou prebiotika a jak mohou pomoci vaší citlivé, aknózní pleti?

PROČ JE PREBIOTICKÁ PÉČE PRO AKNÓZNÍ PLEŤ PERRICONE MD BLEMISH RELIEF TAK PŘEVRATNÝM PŘÍNOSEM?

Vědecky patentované složení přípravků řady Blemish Relief je navrženo tak, aby obnovilo rovnováhu v přirozeném mikrobiomu pleti a spočívá v prebiotickém přístupu. Představuje systém, který se přizpůsobí jedinečnému mikrobiomu vaší pleti a zaměří se na pupínky a další projevy akné, aniž by pleť nadměrně vysušoval (nechceme přece při snaze bojovat s jedním problémem vytvářet problém nový, například zarudnutí a šupinatost).

Přirozeně se vyskytující prebiotika pomáhají v přípravcích Blemish Relief bezpečně a šetrně bojovat s akné, aniž by narušovala přirozenou rovnováhu pleti. Je to týmová spolupráce účinných složek, které skutečně fungují při odstraňování bakterií způsobujících pupínky.

SACHARÓZA

Tajná přísada Blemish Relief prebiotické péče o aknózní pleť? Prebiotikum sacharóza, ultrajemný cukr, který mírně exfoliuje a podporuje zdravý mikrobiom. Dokáže uvolnit póry a odstranit nečistoty a mastnotu, aniž by zbavil pleť potřebné zdravé hydratace. Sacharóza skvěle povzbuzuje růst dobrých bakterií.

KYSELINY MLÉČNÁ A JANTAROVÁ

Tyto mastné kyseliny nejenže útočí na bakterie způsobující pupínky a zároveň podporují růst dobrých bakterií, ale také rychle minimalizují aktuálně se vyskytující pupínky a ložiska spolu s kyselinou salicylovou (beta-hydroxykyselina, jež dokáže exfoliovat pleť a zbavit ji odumřelých buněk, které mohou ucpávat póry).

NIACINAMID

Tato účinná složka, známá také jako vitamín B3, má schopnost ovlivnit trojici problémů pleti: eliminuje nedokonalosti, viditelně minimalizuje začervenání/vyrovnává tón pleti a uvolňuje póry.

RETINOL

Žádná kosmetická rutina proti vráskám nebo akné by nebyla úplná (nebo účinná), kdyby neobsahovala tohoto superhrdinu světa dermokosmetiky. Lidem trpícím akné pomáhá retinol odvrátit budoucí záněty tím, že uvolňuje póry a urychluje výměnu buněk. Aktivuje se bezpečně přesně v ten správný okamžik a na tom správném místě v pleti.

"Ať už biotika používáme k ovlivnění kožního bakteriálního ekosystému nebo k přímému působení na kožní buňky, vždy je požadovaným výsledkem zdravá, krásná, vyvážená pleť," vysvětluje Chris Caires.

 

Probiotika jsou základním pomocníkem pro vyvážení a léčbu střevního mikrobiomu, první obrannou při téměř všech problémech souvisejících se střevem. A pokud jde o čištění pleti, nejlepší schopnosti ošetřit pupínky a další projevy akné mají méně známá prebiotika.

Vezměme to od začátku. Naši kůži pokrývají biliony bakterií, plísní a dalších mikroorganismů. Tvoří vlastní ekosystém, který musí být v rovnováze, aby zdravé bakterie mohly vytlačovat ty špatné.

Můžeme to přirovnat ke střevnímu mikrobiomu, o němž slýcháme stále častěji. Teprve nedávno se začalo mluvit o zdravých střevech, syndromu zvýšené propustnosti střev apod. Mimo to ale také o tom, jak zdraví našeho střevního mikrobiomu ovlivňuje mnoho aspektů našeho zdraví. Tyká se to i naší pleti. Když špatné bakterie převažují nad těmi dobrými, dochází k zánětlivým kožním onemocněním, jako je třeba akné.

Probiotika se těší pověsti "dobrých" bakterií a prebiotika jsou hybnou silou, díky níž rostou, množí se a vytvářejí armádu schopnou bojovat proti bakteriím špatným. "Prebiotika jsou živiny, které pomáhají ovlivňovat růst "dobrých" bakterií. Klasickým příkladem je vláknina, která jako prebiotikum pomáhá podporovat růst dobrých bakterií v našich střevech," vysvětluje Chris Caires, hlavní vědecký pracovník společnosti Perricone MD.

"Prebiotika jsou něco jako superpotravina pro naši pleť. Chceme jimi krmit prospěšné bakterie, aby mohly dále růst, množit se a vytlačovat nezdravé bakterie. V případě pupínků používáme prebiotika, u nichž výzkum prokázal, že podporují růst bakterií, které mohou zničit obávané bakterie P. acnes, jež jsou zodpovědné za ucpávání pórů a vznik komedonů (černé tečky a bílé pupínky)," popisuje Caires.

BAKTERIE A PUPÍNKY

Výzkumy ukazují, že bakterie P. acnes je spojena s výskytem pupínků u teenagerů. V pubertě často dochází k zánětu mazových žláz a vlasových folikulů. Folikuly v tomto období dozrávají a vytvářejí více bakterií P. acnes. Reakcí kůže je propuknutí ucpávání pórů, vznik pupínků, jejich zanícení... Jiné studie prokázaly, že v kůži lidí s ekzémem se nachází zvýšené množství bakterií staphylococcus. Není sice známo, zda stafylokok způsobuje ekzém, nebo zda je ekzém sám o sobě živnou půdou pro tyto bakterie, ale je jasné, že bakterie v kožním mikrobiomu ovlivňují dění na naší pleti.

VĚDA POTVRZUJE ÚČINKY BIOTIK PROTI AKNÉ

Výzkum publikovaný v časopise Journal of the American Academy of Dermatology uvádí po používání probiotik a prebiotik při dermatologických potížích snížení výskytu atopické dermatitidy (ekzému) u kojenců, zlepšení akné, a navíc i přínosy v oblasti ochrany před škodlivými účinky slunečního záření a při hojení ran.

V další studii publikované v časopise International Journal of Cosmetic Science britští vědci zkoumali účinky prebiotik na růst bakterií způsobujících pupínky, aby zjistili, zda lokálně aplikovaná prebiotika mohou být stejně účinná jako lokálně aplikovaná antibiotika. Po třech týdnech pozorovali výrazné snížení zánětu způsobeného bakteriemi, aniž by došlo k usmrcení prospěšných bakterií (jako v případě antibiotik). U 91 % dobrovolníků zaznamenali návrat k přirozené, zdravé rovnováze pleti a snížení vlivu, který mají bakterie akné na pokožku.

Ve studii z roku 2012 publikované v časopise Journal of Cosmetic Science bylo zjištěno, že lokální přípravek obsahující 5% výtažek z lyzátů (částečky bakterií) zmenšuje velikost lézí akné a zlepšuje funkci ochranné kožní bariéry u pacientů s pupínky.

A CO PROBIOTIKA?

Představte si probiotika jako jin k jangu prebiotik. „Probiotika, jako jsou laktobacily a bifidobakterie, se nacházejí v kombuchách, kimči a dalších fermentovaných potravinách. Jsou to živé, aktivní kultury. Představte si jogurt na obličej," vysvětluje Caires.

"S probiotiky jsou však spojeny značné problémy, protože (stejně jako jogurty) výrobky s živými bakteriemi bývá nutné uchovávat v chladu a jejich trvanlivost se pohybuje v řádu týdnů."

To představuje potenciální problém pro vytvoření probiotika, které by bylo skutečně účinné při aplikaci na pokožku.

To, co se občas vyskytuje v přípravcích péče o pleť, které inzerují obsah probiotik, jsou ve skutečnosti probiotické lyzáty. "Jedná se o bakterie, obvykle laktobacily, které byly vypěstovány a poté usmrceny a sterilizovány," říká Caires. "Buňky se rozpadnou, což se nazývá lyzát. Teorie stojí na tom, že molekuly uvnitř buněk bakterií mohou předat určité pozitivní účinky kožnímu mikrobiomu."