Zaostřeno na ester vitaminu C

Použití vitaminu C v přípravcích pro péči o pleť bývá ošidné. Na jednu stranu je to složka, která dokáže pleť rozjasnit, zamezit diskoloracím nebo ji chránit před poškozením volnými radikály. Na tu druhou však zároveň bývá vitamin C ve své tradiční formě dráždivý a nestabilní: přípravky pro péči o pleť, které ho obsahují, mají průměrnou trvanlivost pouhých šest měsíců od otevření. A pak je tu ester vitaminu C od Perricone MD. Patentovaná ingredience, kterou doktor Nicholas Perricone vyvinul tak, aby si ponechala všechny své benefity a zároveň se zbavila negativ.

Jak díky esteru vitaminu C obohatit svou skincare rutinu?

Revoluční ester vitaminu C dnes naleznete v několika z nejoblíbenějších produktů od Perricone MD.

Vitamin C Ester Rozjasňující čisticí gel

Jemný, ale nekompromisně účinný čisticí gel, který odstraňuje z obličeje make-up, ale zároveň ponechává pokožce přirozenou zásobu přírodních olejů. Viditelně pleť rozjasňuje, tonizuje a vylepšuje její texturu.

Vitamin C Ester Rozjasňující sérum na obličej

Oživte matnou pleť díky rozjasňujícímu séru, které jí navrátí jednotný barevný tón a zbaví ji drobnějších diskolorací. Díky speciálně vyvinutému složení rozjasňuje, hydratuje a rozzáří jakýkoli typ pokožky, a navíc omezuje výskyt vrásek a jemných linek.

Vitamin C Ester Rozjasňující liftingové sérum na obličej

Lehké sérum, které pleť zpevňuje, vypíná a postupem času napomáhá minimalizovat výskyt diskolorací a tmavých skvrn. Antioxidační a protizánětlivé účinky esteru vitaminu C se v jeho složení snoubí s jemnou mikroexfoliací a vyživujícími složkami a společně pleti navracejí rovnoměrnější tón.

Vitamin C Ester CCC+ Ferulické rozjasňující sérum 20 %

Nejnabitější a nejúčinnější sérum z této řady Perricone MD kromě esteru vitaminu C obsahuje dvě další formy tohoto vitaminu, který se díky tomu v přípravku vyskytuje v nejvyšší, dvacetiprocentní koncentraci. Jedná se o cílenou léčbu doporučovanou pro osoby s výraznějšími projevy diskolorací a tmavých skvrn. Vitamin E a kyselina ferulová v jeho složení vhodně doplňují schopnost esteru vitaminu C pleť rozjasnit a vyhladit. Klinická studie, které se zúčastnilo 42 žen po dobu osmi týdnů, prokázala statisticky významné účinky tohoto séra na rozzáření, zpevnění a zlepšení textury pleti.

Vitamin C Ester Hydratační rozjasňující krém, SPF 30

Nemastný hydratační krém, který představuje dokonalou denní ochranu proti slunečnímu záření. Viditelně rozjasňuje, hydratuje, vyhlazuje jemné linky i vrásky a díky ochrannému faktoru navíc chrání pleť před UV zářením a dalšími agresivními vnějšími vlivy. Kyselina alfa-lipoová v jeho složení zesiluje antioxidační ochranu a pomáhá minimalizovat vrásky a jemné linky.

Ester vitaminu C je průlomová ingredience, která hraje zásadní roli, když jde o rozjasnění pleti a vylepšení jejího tónu i textury.

Na počátku bylo odhalení výhod vitaminu C

Doktor Nicholas Perricone se na poli péče o pleť proslavil například odhalením role, kterou hraje zánět v procesu stárnutí pleti. Zkoumal také výhody vitaminu C a vytvořil jeho stabilnější a nedráždivou verzi. Zásadní moment, kdy si uvědomil význam vitaminu C v péči o pleť, popsal v knize The Perricone Prescription:

„Jednoho slunečného srpnového rána jsem si šel zaběhat a značně se to protáhlo. Pozdě odpoledne jsem měl obličej bolestivě doruda spálený sluncem. Napadlo mě, že vzhledem ke svým antioxidačním účinkům by vitamin C mohl působit také protizánětlivě a pomoci spálení od slunce vyléčit rychleji. Večer jsem smíchal rozdrcené tablety vitaminu C s vodou a vyrobil tak roztok, kterým jsem si potřel tváře. Počáteční nepříjemné štípání rychle přešlo a mohl jsem klidně usnout. Ráno můj obličej vypadal rozhodně lépe. Otok a zarudnutí sice nezmizely úplně, ale výrazně ustoupily. Ramena, na která jsem roztok neaplikoval, jsem však stále měl červená a citlivá. Můj roztok vitaminu C se ukázal být nadějný, ale pořád bylo na čem pracovat.“

Zkoumání významu vitaminu C jako složky péče o pleť pak doktor Perricone skutečně věnoval celé roky práce. Výsledky byly od začátku slibné a frustrující zároveň. Molekula vitaminu C, ve svém přirozeném stavu známá jako kyselina L-askorbová, sice vykazovala významné protizánětlivé i antioxidační účinky, avšak zároveň velmi špatně pronikala do pokožky – ta totiž přirozeně odpuzuje látky rozpustné ve vodě, k nimž kyselina L-askorbová patří. Dostat do pokožky vitamin C v této podobě se ukázalo být extrémně náročné.

Navíc, jak doktor Perricone rovněž zjistil, byl název kyselina skutečně přiléhavý: kvůli své kyselosti byla tato přirozená forma vitaminu C pro pokožku velmi dráždivá, což dokázalo v podstatě neutralizovat její protizánětlivé účinky. Ke všemu nakonec odhalil, že kyselina L-askorbová je nestabilní molekula, která se rychle rozkládá. Při pokusech o tvorbu receptů pro péči o pleť se kyselina L-askorbová v jeho směsích rozkládala a přicházela o své vlastnosti už během pouhých 24 hodin.

Doktor Perricone se ale nenechal neúspěchy odradit. Rozhodl se vytvořit novou, vylepšenou molekulu vitaminu C, která bude stejně jako kyselina L-askorbová mít protizánětlivé, antioxidační účinky, dokáže zamezovat diskoloracím nebo rozjasnit pleť, ale nebude rozpustná ve vodě, dráždivá ani nestabilní.

Další meta: Ester vitaminu C

Ester vitaminu C vzniká smísením kyseliny L-askorbové a kyseliny palmitové – mastné kyseliny odvozené z palmového oleje. Díky tomu je rozpustný v tucích, ne ve vodě, a snáze tak proniká pod povrch pokožky. Nezávislé studie prokázaly, že ester vitaminu C se oproti samotné kyselině L-askorbové vstřebává rychleji a dosahuje až sedmkrát vyšší hladiny v kůži.