Nový rok, nové já! Jak na to?

Vánoční svátky jsou definitivně za námi a přichází čas zaměřit se na to, jak bychom se rádi cítili v nadcházejícím roce. Organismus na všechno to sváteční jídlo, pití a stres může reaguje tím, že odstartuje zánětlivé procesy. Sestavit si svůj osobní wellness plán je tak ten nejlepší možný novoroční restart, jaký můžete svému tělu dopřát.

Zakladatel Perricone MD, doktor Nicholas Perricone, si během let svého výzkumu vysloužil přezdívku „otec teorie zánětu“: vždy byl totiž přesvědčen, že zánět je úzce propojen se stárnutím pokožky. Zánět je odpovědí těla na určitou hrozbu (například množení virů či bakterií) nebo zranění. Jakmile imunitní systém zaregistruje, že je něco v nepořádku, začne vyplavovat zánětlivé buňky a cytokiny (látky zodpovědné za tvorbu dalších zánětlivých buněk). Ty mají za úkol odvrátit útok potenciálního vetřelce a nastartovat proces uzdravování. Potíž je v tom, že ani lidský imunitní systém není neomylný, a občas tak zapomene nápor zánětlivých buněk vypnout. Nebo se jednoduše zmýlí a vyšle armádu zánětlivých buněk do boje proti neexistujícímu nepříteli.

Takový stav se pak označuje jako chronický zánět. A právě ten podle Dr. Perricone urychluje stárnutí pokožky: kvůli zánětu je pleť vystavena hrozbě poškození volnými radikály, které způsobují rozpad kolagenu a elastinu. Jejich nedostatek má za následek ztrátu pevnosti a vznik vrásek i jemných linek. Dr. Perricone proto vytvořil ucelenou třístupňovou filozofii, s jejíž pomocí lze s chronickým zánětem účinně bojovat a zabránit tak poškození i předčasnému stárnutí pokožky. Unikátní systém péče o pleť zevnitř i zvenčí, který můžete využít jako ideální novoroční předsevzetí.

Třístupňová filozofie doktora Perricone

Jak tedy udržet pokožku zdravou a mladistvě vypadající? Přípravky pro péči o pleť jsou sice zásadní, představují ale jen jednu část celého procesu. Podle doktora Perricone je to, co naše tělo přijímá zevnitř, stejně zásadní jako to, co na něj dáváme zvenčí. Proto doporučuje holistický, tříbodový wellness systém, který kromě pokročilých skincare přípravků zahrnuje také vyvážené protizánětlivé stravování a každodenní užívání vhodných doplňků stravy.

1. stupeň: protizánětlivá strava

Po dlouhých týdnech, kdy jsme si dopřávali cukroví a sváteční jídlo, je většina z nás naladěná na novoroční změnu. Žádné drastické kroky nejsou potřeba, stačí jen omezit množství zánětlivých potravin ve svém jídelníčku. Mezi zánětlivé potraviny řadíme rafinované sacharidy například v bílém pečivu či těstovinách, nejrůznější pečivo jako sušenky či koláče, smažená jídla, limonády a další slazené nápoje, alkohol nebo červené maso. Podle studie, která vyšla ve vědeckém časopise Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology, za stárnutím pokožky stojí v největší míře cukr.

Pro dlouhodobě hladkou a pevnou pokožku tak doktor Perricone doporučuje konzumovat v co největším poměru protizánětlivé potraviny, kterými jsou například ovoce, rajčata, listová zelenina, ořechy, olivový olej či tučnější ryby (např. losos či tuňák). Prospěšné tuky v rybách, olivovém oleji a ořeších nejenže pomáhají předcházet zánětu, ale zároveň podporují dobrou hydrataci a přirozený jas pokožky. Zdravé proteiny navíc pomáhají předcházet poškození pleti tím, že urychlují buněčnou obnovu.

2. stupeň: Doplňky stravy

I to nejzdravější možné stravování však v určitých oblastech naráží na své limity. Některé živiny je velmi obtížné získávat pouze z jídla. V běžném životě navíc často není vůbec snadné neustále si hlídat množství živin a antioxidantů, které ze stravy přijímáme. Jejich nedostatek pak může způsobit, že se vaše tělo stane náchylnějším k rozvoji zánětu, a tím i ke vzniku škodlivých volných radikálů.

Volné radikály vyvolané zánětem v organismu jsou zčásti důsledkem nezdravého stravování, zároveň však jejich vznik způsobují toxiny z našeho životního prostředí – cigaretový kouř, znečištění, UV záření, stres, hormonální změny či narušení imunitního systému. Je tak téměř nemožné se jim vyhnout. A právě proto je třeba tělu poskytnout neustálý přísun prospěšných antioxidantů, které proti volným radikálům účinně působí.

Kvalitní antioxidační ochranu tělu dopřeje například rozpustný nápoj Super Greens od Perricone MD. V jednom sáčku na vás čeká kombinace jedenácti superzelených rostlin a řas s každodenní dávkou rostlinných antioxidantů, vitaminů i probiotik, které podporují správné trávení, zdraví pokožky, vlasů i nehtů a celkovou dobrou pohodu organismu. Obsahuje množství vitaminů C, A, B6, riboflavinu, kyseliny listové a celou řadu dalších zdraví podporujících vitaminů, živin a antioxidantů.

3. stupeň: Účinné přípravky pro péči o pleť 

Zařadili jste do svého jídelníčku dostatek protizánětlivých potravin a doplňujete pravidelně živiny i antioxidanty za pomoci výživových doplňků? Pak je ideální čas začít pracovat i na tom, co vaše pokožka přijímá zvenčí. Klíčové je zvolit si produkty na bázi antioxidantů, obsahující tři účinné ingredience, které doktor Perricone popisuje ve své nejprodávanější knize The Wrinkle Cure.

  • Kyselina alfa-lipoová

Nachází se přirozeně v každé buňce lidského těla, patří do skupiny mastných kyselin a přezdívá se jí nejmocnější antioxidant ze všech. Dokáže proniknout pod povrch pokožky, a pomáhá tak vyhlazovat jemné linky i vrásky a zároveň redukovat výskyt rozšířených pórů.

Vyživující čisticí gel z řady High Potency Classics díky kyselině alfa-lipoové nejen bezchybně a šetrně zbavuje zbytků líčidel, nečistot i přebytečné mastnoty, ale navíc pomáhá minimalizovat vzhled vrásek i zvětšených pórů. Je perfektní pro normální až suchou pleť, kterou zanechává svěží, zjemněnou a dokonale připravenou pro další péči.

  • DMAE

DMAE je sloučenina, která díky své schopnosti přeměny na chlór hraje významnou roli ve složitém procesu, při kterém vzniká acetylcholin. Ten se přirozeně nachází v lidském mozku a působí jako neurotransmiter, který pomáhá buňkám komunikovat mezi sebou. DMAE se snadno a rychle vstřebává a okamžitě zpevňuje, vypíná a vyplňuje pokožku, vyhlazuje jemné linky a chrání proti agresivním vysušujícím faktorům zvenčí.

Hydratační a zpevňující krém na obličej z řady High Potency Classics díky DMAE významně vylepšuje vzhled ochablé, povislé kůže, vypíná ji, vyhlazuje, zpevňuje a dodává jí jemný, projasněný vzhled. Kromě toho hloubkově hydratuje a pomáhá minimalizovat vrásky.

  • Ester vitaminu C

Vitamin C je silný antioxidant, který dokáže neutralizovat volné radikály, napomáhá produkci kolagenu a elastinu a zároveň bojuje s hyperpigmentacemi a tmavými skvrnami. Má ale jednu nevýhodu: působí dráždivě, a především citlivou pokožku tak může zanechat poškozenou a zarudlou. Doktor Perricone proto vyvinul a nechal si patentovat ester vitaminu C, který je účinnější, méně dráždivý, a navíc se vstřebává výrazně snáze a rychleji než běžný vitamin C. Díky tomu ještě účinněji zpevňuje a zanechává pleť zdravě rozjasněnou.

Vitamin C Ester CCC+ Ferulické rozjasňující sérum 20 % obsahuje ester vitaminu C a dvě další formy tohoto vitaminu ve vysoké 20% koncentraci. Díky tomu pokožku viditelně rozjasňuje, minimalizuje diskolorace i tmavé skvrny a podporuje tvorbu kolagenu.

Teď už stačí jen zkombinovat třístupňovou filozofii doktora Perricone s dalšími zdravými návyky – dostatkem spánku, pravidelným pohybem a s aktivitami, které pomáhají uvolňovat stres, jako je jóga či meditace. Výsledky se brzy dostaví samy, a nejen v podobě zdravější, zářivější a odolnější pleti. Jedním novoročním předsevzetím tak můžete zlepšit kvalitu svého života hned na několika frontách. Hodně štěstí!