Chemický vs. minerální opalovací krém

Chemický vs. minerální opalovací krém: Který ochranný faktor SPF je pro vaši pleť nejlepší?

Opalovací krém s SPF je velmi důležitý nejen v letních měsících, ale během celého roku. Kromě prevence před spálením dokáže také zpomalit viditelné známky stárnutí a předcházet rakovině kůže. Jaký je ale rozdíl mezi chemickou a minerální ochranou před UV zářením?

Proč je důležité používat opalovací krém na obličej s SPF

Zkratka SPF znamená „Sun protection factor“ neboli ochranný faktor, který chrání před sluncem. Paprsky totiž obsahují neviditelné UV záření pronikající i skrze mraky nebo sklo. Je důležité se před nimi chránit hned z několika důvodů:

  • Ochrana před spálením: UVB paprsky s krátkou a intenzivní vlnovou délkou mohou způsobit zčervenání kůže anebo dokonce puchýře a následné odlupování.
  • Zpomalení viditelných známek stárnutí, včetně hyperpigmentace: UVA paprsky s delší vlnovou délkou pronikají hluboko do kůže a poškozují ji na buněčné úrovni – to znamená, že mohou být příčinou vzniku vrásek.
  • Pomáhá předcházet rakovině kůže: UVA paprsky patří také k rizikovým faktorům vzniku melanomu. Počet lidí s rakovinou kůže v České republice stoupá, jedná se o jedno z nejčastějších zhoubných onemocnění v Česku a ročně na něj umírá kolem 400 lidí.

Co jsou chemické opalovací krémy a jak fungují?

Ochranu před UV zářením lze v zásadě rozdělit do dvou kategorií: chemickou a minerální. První jmenovaná obsahuje chemické látky, jako je avobenzon, oxybenzon a oktinoxát. Při aplikaci se tyto účinné složky vstřebávají do svrchní vrstvy pokožky, kde absorbují sluneční UVA a UVB záření.

Co je to minerální opalovací krém a jak funguje?

Mezi účinné složky minerálních opalovacích krémů patří oxid zinečnatý a oxid titaničitý. Nanášejí se na vrchní vrstvu pokožky, kde poskytují fyzikální ochrannou bariéru. Tato vrstva funguje tak, že odráží sluneční UV záření od pokožky, podobně jako zrcadlo.

Opalovací krém s minerálním filtrem vs. opalovací krém s chemickým filtrem: Jaké jsou výhody a nevýhody?

Po desetiletí byly opalovací krémy s chemickým filtrem používané častěji než minerální, protože byly obvykle snadněji dostupné, a to v různých cenových relacích. Navíc byly odolnější vůči vodě a potu a nezanechávaly na pokožce bílý film.

V posledních několika letech však stále více roste zájem o opalovací krémy s minerální ochranou. Jedním z důvodů je výzkum týkající se negativního vlivu chemických opalovacích krémů na živočichy žijící v moři nebo v přírodních nádržích. Bylo zjištěno, že chemické látky běžně obsažené ve zmíněných opalovacích krémech, včetně oktinoxátu a oxybenzonu, ničí korálové útesy, narušují fotosyntézu zelených řas, snižují plodnost ryb, hromadí se v tkáních delfínů a další. Navíc nejsou šetrné k citlivé pokožce, což může vést k jejímu podráždění.

Výrobci se proto pustili do zdokonalování minerálních opalovacích krémů, aby pomohli vylepšit jejich technologii. Díky tomu již nezanechávají bílý povlak a jsou tak pro zákazníky atraktivnější.

Minerální opalovací krém na obličej

Z výše uvedených důvodů ve všech produktech Perricone MD, které obsahují ochranu před UV zářením, naleznete SPF na minerální bázi. Díky tomu je méně pravděpodobné, že způsobí podráždění pokožky. Přitom poskytuje spolehlivou a bezpečnou ochranu před slunečními paprsky. Složky, jako je oxid zinečnatý a titaničitý, jsou zároveň méně škodlivé pro životní prostředí. Navíc se krémy s minerální ochranou dobře vstřebávají a nevytváří na obličeji bílé stopy.

Nejlepší opalovací krém na obličej? Vyberte denní krém s SPF podle typu pleti!

Kromě ochrany pokožky proti slunečnímu záření na minerální bázi se zaměřte při výběru toho správného produktu také na potřeby své pleti. Místo univerzálního opalovacího krému raději svou tvář hýčkejte denním krémem s SPF, který je ideální právě pro vaši pokožku. 

Naše tipy

Omlazující hydratační krém proti vráskám s SPF 25

Obsahuje antioxidant acyl-glutathion, který pomáhá potlačovat vzhled hlubokých vrásek a rýh, a směs vitamínů F, jež zajišťují ochranu hydratační bariéry. Pokožka je díky tomu chráněná a hloubkově hydratovaná, viditelně vypnutá, zpevněná a hladká.

Hydratační a zpevňující krém na obličej, SPF 30

Kromě minerálů chránících před UV paprsky naleznete ve složení také DMAE pro viditelné zpevnění povislé pokožky a vitamin E. Pleť získává hladší, pevnější, zářivý a zdravý vzhled.

Hydratační rozjasňující krém s esterem vitaminu C, SPF 30

Díky esteru vitaminu C krém minimalizuje diskolorace a projasňuje pokožku. Alfa lipoová kyselina redukuje vrásky a zvětšené póry. Zajišťuje okamžitou hydrataci a celodenní ochranu před UV zářením i vlivy vnějšího prostředí.

Tónovací hydratační a zpevňující krém na obličej, SPF 30

Pleťový krém s kyselinou alfa lipoovou a extraktem candeia trea sjednocuje a vyživuje pleť. Navíc díky perleťovým mikrokapslím s pigmentem zajišťuje tónování, proto pokožka působí jako přirozeně opálená od slunce. Je zářivější, přitom zůstává hydratovaná a jemná.